Percepcja poznawcza a muzyka

Tak najkrócej ujmując percepcja to wszelkiego rodzaju procesy zmysłowe interpretujące je jako wytwór obiektów lub wydarzeń pochodzących z zewnętrznego, trójwymiarowego świata. Wszelkie bodźce dobiegają do nas z otoczenia i rejestrowane są przez nasz mózg za pomocą odpowiednich zmysłów. Człowiek został wyposażony w bardzo specjalistyczne organy, które pozwalają mu widzieć, słyszeć, odczuwać smak, czuć zapach, odczuwać dotyk oraz odczuwać wszelkie zmiany temperatury. Dzięki tym zmysłom człowiek może odpowiednio reagować na bodźce otaczającego go świata a to pozwala na sprawne funkcjonowanie. Oczywiście u każdego te zmysły mogą trochę inaczej funkcjonować. Jedne osoby będą miały niektóre zmysły bardziej wyostrzone inne mniej, ale generalnie u każdego wygląda to podobnie. 

Wzrok i słuch

W świecie muzyki bez wątpienia najważniejszy jest zmysł słuchu. To on umożliwia nam odbieranie fal dźwiękowych, czyli różnych dźwięków z otaczającego nas świata. Ludzkie ucho jest w stanie usłyszeć dźwięki z przedziału od 16 do 20 000 Hz. Narządem słuchu jest ucho, a fale dźwiękowe docierają za pośrednictwem małżowiny usznej. Fale te są następnie kierowane przewodem słuchowym zewnętrznym do błony bębenkowej, która jest wprawiana w drgania i wprawia w ruch struktury ucha, takie jak młoteczek, kowadełko i strzemiączko. Drgania trafiają następnie do ucha wewnętrznego i zamieniane są w impulsy nerwowe, które trafiają za pośrednictwem nerwu słuchowego do ośrodków słuchowych w korze mózgowej. To tak w dużym skrócie wygląda i widzimy już na przykładzie tego, krótkiego opisu jak skomplikowany jest to proces, którego operacja trwa tak naprawdę w ułamkach sekundy. Dla muzyka słuch należy do priorytetowych zmysłów i jest najważniejszy. Ciężko wyobrazić sobie głuchego muzyka, choć Ludwig van Beethoven z biegiem lat zaczął tracić słuch, aż w końcu ogłuchł. Ten niewyobrażalny dla muzyka dramat nie zniechęcił go jednak do dalszej twórczości. Pomimo swojej głuchoty był to tak fenomenalny muzyk, któremu jak widać muzyka grała nie tylko w uszach, ale i w duszy, i sercu, że był wstanie napisać jeszcze wiele wspaniały utworów. 

Drugim jak nie pierwszym najważniejszym zmysłem człowieka jest wzrok. Bez niego generalnie człowiek nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Oczywiście, są osoby niewidome, które np.: takie się urodziły i bardzo dobrze potrafią sobie radzić we współczesnym świecie, ale większość osób, która urodziła się zdrowa i od dzieciństwa widzi, praktycznie nie jest wstanie sobie wyobrazić normalnego funkcjonowanie bez wzroku. Narządem wzroku jest oczywiście oko, a za proces widzenia odpowiedzialne są fotoreceptory zlokalizowane w siatkówce oka – czopki i pręciki. Czopki umożliwiają widzenie kolorowe przy pełnym oświetleniu. W siatkówce rozmieszczone są trzy rodzaje czopków, rozróżniających podstawowe kolory – czerwony, zielony i niebieski. Pozostałe kolory rejestrowane są na drodze nakładania się kolorów podstawowych i powstawania rozmaitych kombinacji.

Czym byłaby dyskoteka bez efektów i muzyki

Na pewno takie miejsce trudno by było nazwać dyskoteką, bo dyskoteki to przede wszystkim miejsca, gdzie jest głośna muzyka i bardzo dużo różnego rodzaju efektów świetlnych. Dla bywalców klubów nocnych, dyskotek itp. lokali dobra muzyka i odpowiednio dopasowane efekty świetlne, to podstawa dobrej zabawy. Oczywiście, to że możemy cieszyć się takimi odczuciami zawdzięczamy naszym zmysłom m.in. naszemu słuchowi i wzrokowi. Pod względem dostępności różnego rodzaju efektów świetlnych rynek muzyczny jest naprawdę obficie obdarowany. Mamy cały szereg różnego rodzaju skanerów, laserów itp. urządzeń opartych o technologię LED, która sprawiła, że urządzenia nie wymagają wymiany żarówek, pobierają mało energii i nie grzeją się.

Podsumowanie

Reasumując pamiętajmy też o tym, by odpowiednio dbać o swoje narządy zmysłu. Zarówno słuch jak i wzrok należy odpowiednio chronić przed zbytnimi przeciążeniami. Warto też dokonując zakup sprzętu np.: oświetleniowego, jest sprawdzić, czy urządzenie posiada niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa.