Kilka porad jak stawać się lepszym gitarzystą

Większość z nas prawdopodobnie marzy o doskonale zagranym momencie – kilka magicznych minut, kiedy wszystko doskonale współgra, a publiczność pozostaje oniemiała z wrażenia.
Cóż, to najpewniej się nie wydarzy – każdy popełnia błędy. Czasami są to rzeczywiście pomyłki, innymi razem wynika to bezpośrednio ze złego sposobu ćwiczeń.

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z instrumentem, jest to szczególnie dotkliwe. Twoja technika nie jest na tyle dobra, żeby zagrać za każdym razem doskonale, a tym właśnie cechuje się profesjonalizm – powtarzalnością. Masz też pewnie kilka złych nawyków.

Doskonała technika gry

Nie istnieje coś takiego jak doskonała technika gry. Jednym z zagrożeń ogromnej ilości informacji, które możemy zdobyć w internecie na temat nauki gry, jest popadanie w nadmierną analizę tego co możemy grać, a czego nie. Czasami możemy pomyśleć, że granie czegoś pogorszy nasze umiejętności albo w ogólnie powinniśmy sobie zawracać głowy danym tematem.

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że ma najlepszej techniki do opanowania. Nasze umiejętnością muzyczne formują się nieustannie i zmierzają w kierunku, lepszego wykorzystania rąk oraz głowy.

Początkujący gitarzyści popełniają błędy

To prawda, że na początku przygody z gitarą, robi się błędy. Z czasem jednak, zaczną się one przeistaczać w spójną, chociaż może nie doskonałą całość, technikę. To swego rodzaju podróż, którą odbywamy przez całe życie.

Bez przerwy ucz się nowych rzeczy

Spójrzmy na chwilę, jak wygląda sposób nauczania w szkołach muzycznych. Uczymy się czegoś i idziemy dalej. Występ po występie, musimy grać nową muzykę i tak z roku na rok. Dla kontrastu, przeciętny gitarzysta samouk, uczy się kilku nowych rzeczy i przede wszystkim powtarza stare zagrywki, ćwiczone często miesiącami.

Stale powtarzane zagrywki, których nauczyliśmy się wcześniej, zawsze będą miały “wbudowaną” złą technikę. Wynika to z pamięci mięśni. Jeżeli nie odpuścimy ich na jakiś czas i nie pozwolimy mięśnią o nich zapomnieć, prawdopodobnie będzie powtarzać błędy już na zawsze.

Dwie rady na poprawienie naszej gry

Po pierwsze, pracuj z dobrym nauczycielem, jeżeli masz takiego w okolicy. Jeżeli nie, możesz spróbować lekcji przez internet. Początkujący gitarzyści powinni jednak, brać lekcję z żywym nauczycielem.

Po drugie, nawet jeżeli nie grasz czegoś doskonale, nie obawiaj się o przejście do ćwiczenia kolejnej rzeczy. Zawsze idź do przodu, a nie na boki. Czasami trzeba coś porzucić na kilka miesięcy, a może nawet lat. Innym razem, trzeba więcej ćwiczyć. To trzeba wyczuć. Pytanie tylko jak? Zapytaj swojego nauczyciela. Eksperymentuj. Podejdź do sprawy analitycznie i zobacz co z tego wyjdzie. To najlepsza droga, żeby się przekonać.