Ćwiczenia gitarzysty czyli jak grac lepiej

Nie tylko ćwiczenia

Nauka gry na gitarze to nie tylko mozolne ćwiczenia. Istnieje szereg dodatkowych trików, które pozwolą nam stawać się lepszymi muzykami. Przede wszystkim trzeba się cały czas rozwijać, próbować nowych patentów i nie zapominać o tak trywialnych rzeczach, jak na przykład wymiana zużytych strun.

Dbaj o swoją gitarę

Czasami po prostu bierzemy gitarę do rąk i zaczynamy grać. Możemy ta robić miesiącami. Warto jednak od czasu do czasu, wyregulować instrument, odświeżyć elektronikę czy zwyczajnie zadbać o czystość strun. Im lepiej zadbana będzie nasza gitara, tym lepiej będzie się na niej grało. To takie proste, że zwyczajnie o tym zapominamy.

Wymień struny

Zużyte struny utrudniają komfortową grę. Jeżeli są nowe, ale tylko zabrudzone, użyj specjalnego płynu do ich wyczyszczenia. Gdyby to nie pomogło, zwyczajnie zmień struny na nowe.

Spróbuj też innych rozmiarów. Gitarzyści często są wypełnieni po brzegi nawykami. Grubsze struny mogą poprawić potęgę brzmienia jak i siłę twoich palców. Komplety o mniejszej grubości lepiej nadadzą się, gdy często używasz podciągnięć. Nie ma sztywnych zasad w tym temacie. Zwyczajnie sprawdź co jest dla ciebie najlepsze.

Zainwestuj w efekty

Niektóre piosenki nie powstałyby, gdyby nie różnorakie efekty gitarowe. Najlepszym przykładem jest tutaj gitarzysta zespołu U2, The Edge, który kiedyś stwierdził, że “gra na efektach”. Eksperymentuj i koloruj swoje brzmienie, a dotrzesz do miejsc, w których nigdy wcześniej nie byłeś.

Komponuj swoje własne piosenki i solówki

Odgrywanie skal jest dobre, ale pomyśl przez chwilę o najbardziej znamienitych solówkach świata. Charakteryzują się złożoną strukturą, zmianami tempa oraz przełomowymi zagrywkami. Posłuchaj na przykład solówki Jimiego Page’a w Stairway to Heaven – a teraz zastanów się, jak wyglądają twoje popisy solowe? Traktuj swoje utwory i solówki jak opowiadania, a nie krótkie teksty o niczym.
Graj na innych instrumentach

Wcale nie chodzi tutaj o granie na gitarze kolegi, chociaż to też może przynieść pewne pozytywne efekty. Jeżeli masz taką możliwość, weź w ręce bas i pograj na nim jakiś czas. To może dać ci pojęcie o lepszym groove. Spróbuj także pianina. Nie bez powodu jest to obowiązkowy instrument w szkołach muzycznych. Pozwala rozwijać myślenie na temat skal oraz akordów wybiegająych po za 6-strunową gitarę.

Odstaw na chwilę piórko

Od czasu do czasu, spróbuj pograć palcami. Jeżeli grasz tylko kostką, może się to okazać trudne na samym początku. Jest to jednak dobry sprawdzian, żeby przekonać się czym gra ci się lepiej. Posłuchaj takich gitarzystów jak Mark Knopfler czy Jeff Beck – zostali legendami gitary, a do swojej gry używają jedynie palców.

Nie graj dla samego grania

Zanim weźmiesz gitarę w ręce, pomyśl co będziesz grał. Wyznacz sobie jakiś cel. Może to być na przykład nauka nowej solówki czy całego utworu. Nie porzucaj wtedy instrumentu, aż do momentu kiedy będziesz zadowolony z wyników. To samo tyczy się ćwiczeń – graj tak długo, aż dojdziesz zamierzonego poziomu. Stawiaj przed sobą duże cele!

Poradniki strojenia gitary:
http://muzyczny.pl/120_artykul_Strojenie-gitary.html
http://gitara.org/kurs-gry-na-gitarze-2/strojenie-gitary/strojenie-gitary-3/